VP1-1.2.1-23

 

 

 

 

 

A VP1-1.2.1-23 kódszámú „Bemutató üzemi programok a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrumban” című projekt (projekt azonosítója: 3485214717)

PROGRAMKERESŐ ÉS MEGHÍVÓK




A Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum 4 intézményében valósítjuk meg a bemutatóüzemi programokat.

Kettő iskola mezőgazdasági szakképzést folytat, ahol a jövőbemutató, legkorszerűbb precíziós mezőgazdasági technológiák bemutatása a cél:

Közép-magyarországi ASzCLipthay Béla Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Közép-magyarországi ASzC Fáy András Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Kettő iskola pedig élelmiszeripari szakképzést folytat, amely ágazatban rendkívül fontos kérdés az erőforrások minél gazdaságosabb felhasználása, a fenntartható fejlődés biztosítása:

Közép-magyarországi ASzC Pesti Barnabás Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola

Közép-magyarországi ASzC Toldi Miklós Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

 

A projekt tartalmának bemutatása

Megvalósítási helyszín: 01 (Szécsény, Rimóci út 672/4 hrsz.)

A pályázat ránk eső részét olyan „slágertrémák” köré építettük fel, ami a megvalósuló mintagazdaság költséghatékonyabban tud majd termelni, a területalapú támogatási formákat jobban ki tudja használni és a helyi gazdatársadalomnak valóban hasznos példákat tud mutatni:

Fő irányelv a talajregeneráló „Carbon farming” (szénmegkötő, fenntartható gazdálkodás) amihez elengedhetetlen a MIN TILL- talajkímélő, forgatás nélküli talajművelés eszközeinek alkalmazása.

A precíziós gazdálkodás, digitalizálás, ami olyan műszaki, informatikai, információs- és termesztéstechnológiai alkalmazások kombinációja, melyek hatékonyabbá teszik a szántóföldi növénytermesztést, a gépüzemeltetést és az üzemszervezést. Egzaktan mért és észlelt információk felhasználásával történő agrotechnikai beavatkozások összessége, mely sok esetben automatikus módon történik úgy, hogy a környezetvédelmi és fenntarthatósági elvárásokat is támogatja.

Ehhez olyan korszerű erő- és munkagépeket kell használnunk, amik a ma elérhető legkorszerűbb informatikai csatolófelületen, az ISOBUS-on képesek egymással kommunikálni, optimalizálva a felhasznált vetőmag, műtrágya és növényvédő szer mennyiségeket, illetve egyéb műveletek során az üzemanyag fogyasztást.

A kukorica termesztést hozva példának, a precíziós termesztéstechnológia legfontosabb elemei:

Talajvizsgálat, talajszkennelés, elemzés, amivel megállapítható az adott tábla termőképesség szerinti inhomogenitása, ami alapján elektronikus táblatérkép készíthető. Fő irányelv, hogy mindenhová annyi input anyagot (vetőmag, műtrágya, növényvédő szer) juttassunk ki, amennyi szükséges a hozam optimalizálásához. Se többet, se kevesebbet.

A vetés érzékelteti leginkább a precizitás lényegét. Hagyományos technológiánál a vetőgépet fix sortávra és tőtávra állítjuk be. Emiatt viszont a tábla „gyengébb” termőképességű részein ez relatíve túl sűrű állományt jelent, ahol lesznek növények, amelyek egy csövet sem teremnek. A tábla jobb részein ugyanez a tőtávolság viszont túl ritka állományt jelent, vagyis nem használjuk ki a talaj által biztosított lehetőségeket.

Precíziós vetés során feltöltjük a traktor monitorára az elektronikus táblatérképet, vagy akár a traktor front függesztésére szerelve a talajszkennert, valós időben is tudjuk automatikusan szabályozni a vetési tőtávolságot, a termőképesebb részeken sűrűbben vetünk, a gyengébb részeken pedig ritkábban. Általánosan jellemző a precíziós gazdálkodásra, hogy a terméshozamot is növeli, de igazán a költségeket csökkenti.

További lépésként térképező drónnal felmérve az állományt, a térkép adatai szerint szervezzük a tápanyag-visszapótlást és a növényvédelmet, vagyis a gépek kommunikálva az erőgéppel a kijuttatott szerek mennyiségét folyamatosan változtatják, amivel sok input anyag megtakarítható, hiszen ahol nincs gyomkultúra, oda gyomirtószer sem kell.

Záró elemként a rendszer fontos része egy olyan kombájn, ami nedvességmérést és hozammérést végez, így az adatok alapján hozamtérkép készíthető, visszacsatolásként az alkalmazott precíziós technológiák hatékonyságára.

A traktorok automata kormányzásúak RTK vezérléssel, ami biztosítja a 2,5 cm pontos pozicionálást. Például a vetés során rögzített sorok GPS koordinátái alapján a sorközművelő kultivátorral rá tud állni a sorokra, így a kapák nem vágják ki a kultúrnövényt.

A precíziós bálázás is rendkívül innovatív folyamat. A bálázógép a két irányú kommunikációra képes ISOBUS III kapcsolaton keresztül vezérli a traktort. A traktor kezelő felületén beállítjuk a kívánt méretet és tömörséget, aztán amikor elérjük a szükséges kamratelítettséget a bálázógép megállítja a traktort, bekötözi a bálát, kiengedi a bálakamrából, azt visszazárja és megjeleníti a traktor kezelő felületen, hogy mehet-e a következő.

Mindkét beszerzendő erőgép rendelkezik táblavégi forduló feloldással is, ami szintén a gépkezelő kényelmét biztosítja, illetve kizárja a hosszú műszak által okozott fáradságból adódó pontatlanságokat, ezzel növelve az elérhető termésátlagot.

 

Megvalósítási helyszín: 02 (Pécel, Kishársas 0280/10 hrsz.)

A pályázat ránk eső részét precíziós gazdálkodás, digitalizálás köré építettük fel, ami a megvalósuló mintagazdaság költséghatékonyabban tud majd termelni, a területalapú támogatási formákat jobban ki tudja használni és a helyi gazdatársadalomnak valóban hasznos példákat tud mutatni:

Fő irányelv a precíziós gazdálkodás, digitalizálás, ami olyan műszaki, informatikai, információs- és termesztéstechnológiai alkalmazások kombinációja, melyek hatékonyabbá teszik a szántóföldi növénytermesztést, a gépüzemeltetést és az üzemszervezést. Egzaktan mért és észlelt információk felhasználásával történő agrotechnikai beavatkozások összessége, mely sok esetben automatikus módon történik úgy, hogy a környezetvédelmi és fenntarthatósági elvárásokat is támogatja.

Ehhez olyan korszerű erő- és munkagépeket kell használnunk, amik a ma elérhető legkorszerűbb informatikai csatolófelületen, az ISOBUS-on képesek egymással kommunikálni.

A precíziós bálázás is rendkívül innovatív folyamat. A bálázógép a két irányú kommunikációra képes ISOBUS III kapcsolaton keresztül vezérli a traktort. A traktor kezelő felületén beállítjuk a kívánt méretet és tömörséget, aztán amikor elérjük a szükséges kamratelítettséget a bálázógép megállítja a traktort, bekötözi a bálát, kiengedi a bálakamrából, azt visszazárja és megjeleníti a traktor kezelő felületen, hogy mehet-e a következő.

A beszerzendő erőgép rendelkezik táblavégi forduló feloldással is, ami szintén a gépkezelő kényelmét biztosítja, illetve kizárja a hosszú műszak által okozott fáradságból adódó pontatlanságokat, ezzel növelve az elérhető termésátlagot.

 

Megvalósítási helyszín: 03 (Budapest, Almádi utca 3-5.)

A korszerű, nemzetközi trendnek megfelelő, innovatív termékek hozzájárulnak a vállalkozások termékpalettájának növeléséhez, így új termékekkel növelhető a forgalmuk, bevételük. Új szemlélet átadásával, formálható a vállalkozások alkalmazottainak szemléletmódja, felelősségérzete. A nyersanyagok és késztermékek vizsgálataival jobban megérthető a vállalkozók számára a termékfelelősség, az élelmiszerbiztonság, a felelősségérzet, a vevőközpontú szemlélet. A vállalkozók jobban megérthetik a hatóságok munkáját, ezzel az együttműködés is növelhető. Az új és korszerű gépek beszerzésével biztosítható a gépekkel kapcsolatos korszerű ismeretek elsajátítása is. Egyben az új technológiák megismerése is csak korszerű, programozható, jobban szabályozható, többfunkciós gépekkel és berendezésekkel valósulhat meg.

A projektben szereplő témakörök innovációk újszerűsége a korszerű anyagokban, az újabb receptekben, a nemzetközi vonalon megjelenő új trendekben, termékekben, állagokban, töltelékekben, ezek kombinálásában, és a haza fogyasztók ízléséhez való igazításban, és az élelmiszerpazarlás csökkentésében rejlik.

A hűtő – kelesztő (kelesztés késleltető) berendezések csatlakoztathatók Wi-Fi hálózathoz, mellyel a felprogramozásuk (kelesztési-hűtési idők, hőmérsékletek, hőmérséklet tartományok, páratartalom és a kiegyenlítési hőmérsékletszakaszok) távolból is változtathatóak. A hálózati vezérlés lehetővé teszi a folyamatok könnyebb leolvasását is, mellyel pontosabban nyomon követhető az aktuális hűtési vagy kelesztési állapot. A programok lehetővé teszik, hogy a berendezésben lévő félkész termékek mennyiségét is nyilván tartsuk, ez hatékonyabb termelésszervezést tesz lehetővé. A távfelügyelet egyik legfontosabb előnye, hogy egy technikai meghibásodásánál a berendezés riasztást küld, így megelőzhető a hibából eredő selejt képződése, ezáltal növelhető a gazdasági hatékonyság.

 

Megvalósítási helyszín: 04 (Nagykőrös, Szolnoki út 56.)

Nagykőrös város földrajzi elhelyezkedéséből adódóan a település vonzáskörzetében sok mezőgazdasági és élelmiszeripari kis-, közepes- és nagyüzem működik. Részükről egyre nagyobb igény mutatkozik a korszerű és innovatív technológiai eljárások iránt. A bemutató üzem létesítésével és működtetésével ezt az igényt szeretnénk kielégíteni. A tematikus foglalkozásokat az egészséges életmód és étkezés jegyében tervezzük tartani.

A beszerzendő digitális laboreszközök rendelkeznek informatikai csatolófelületekkel, így közvetlenül kapcsolhatók hordozható számítógépekhez, illetve a belső hálózathoz, ami az oktatóknak széles körű lehetőséget nyújt a mért adatok feldolgozása és kiértékelése mellett a demonstrációs prezentálásra is.

 

 

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.